Opravy hodin

Často mi bývají kladeny stejné otázky. Ty nejčastější dotazy jsem se rozhodl doplnit o odpovědi týkající se opravy hodin na příkladu nejčastější opravy starých mechanických či historických hodin. Máte dotaz který tu není? Neváhejte mě kontaktovat.

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Jak dlouho nám hodiny ještě budou sloužit?

To záleží pouze na vás. Starší a zvláště pak staré (starožitné) mechanické hodiny byly vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, zručně a nanejvýš promyšleně – o čemž svědčí skutečnost, že tu s námi jsou přes 100 nebo i 150 roků. Pokud nezanedbáte pravidelný servis, budou sloužit i nadále. Které z hodin jež si dnes koupíte vydrží tak dlouho?

Proč provádět servis, když hodiny fungují dobře řadu roků?

Řadu roků vám fungují proto, že se jedná o velmi kvalitní stroj vyrobený z kvalitních materiálů. Každý mechanický stroj však potřebuje pravidelnou údržbu. Ve svém autě také měníte olej každých 10 až 15 tisíc kilometrů nebo 2x do roka, a při tom běžné osobní vozidlo víc času stojí než jezdí. Vaše hodiny však pracují stále – 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Prostě pořád.

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

K čemu je tedy servis dobrý?

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření. Pravidelná údržba tyto tření, a zvláště pak jejich následky, eliminuje na minimum a tím zajišťuje nesrovnatelně vyšší životnost.

A nestačí, když prostě hodiny něčím přimažeme?

To je to nejhorší co jim můžete udělat. V ložiskách se spolu s prachem z ovzduší usazují i mikroskopické částečky vniklé otěrem součástí a ono „přimazání“ způsobí, že z těchto částic a starého zatuhnutého oleje vytvoříte perfektní brusnou pastu.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

Takže hodiny se předtím musí vyčistit?

Nejen to. Veškeré kluzné součásti se musí pečlivě prohlédnout a pokud vykazují známky poškození nebo opotřebení, musí se opravit, vyměnit nebo renovovat. Potom teprve následuje montáž, seřízení a další kroky.

Jak často je vhodné servis provádět?

Dříve doporučená doba byla pět roků. Zkušenosti z praxe však ukazují, že tato již může být nedostatečná. Vzhledem k různým civilizačním jevům, jako je např. zvýšená kyselost v ovzduší dochází k rychlejšímu vysychání a degeneraci olejů. Má zkušenost je ta, že pravidelný servis by se měl provádět minimálně jedenkrát za čtyři roky.

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Co nás bude servis stát?

Záleží na celkovém stavu stroje a jeho opotřebení. Vždy však vyjde v součtu pravidelný servis podstatně levněji, než náročná oprava poškozeného a zanedbaného stroje.

Provedete servis přímo u nás doma?

Pokud má být servis proveden řádně a pečlivě, je nutno stroj demontovat a servis provést v mé hodinářské dílně. Servis prováděný přímo v místě zákazníka zkrátka není možno kvalitně provést. Takový zásah by se spíše podobal onomu zmiňovanému „přimazání“, jež v konečném důsledku spíše podstatně sníží životnost hodin (a zbytečně vytáhne peníze z Vaší peněženky). V praxi se však stále s takovými případy setkávám.

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Nemůžeme si dovolit mít hodiny dlouho pryč.

Proto jsem Vám schopen poskytnout servis ve zkráceném termínu – do 48 hodin, i přes víkend. Záleží však vždy na celkovém stavu stroje, pracnosti opravy či na potřebě renovace nebo výroby nových dílů. Přesnou dobu opravy s předpokládanou cenou Vám jsem schopen sdělit nejlépe po předběžné prohlídce.

Co a koho k tomu potřebujete?

Nepotřebuji v podstatě vůbec nic. Pouze oprávněnou osobu na dobu cca 20-30 minut, jež mě doprovodí k hodinám. Na servis i opravu se v naprosté většině případů demontuje pouze samotný stroj. Pouzdro hodin není třeba odvážet a zůstává tedy na místě.

Jaké hodiny jste schopen opravit?

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických. Hodiny pendlové, bicí, kukačky, barometry, hrací strojky, zkrátka vše, co kdy chodilo.
Opravy školních hodin provádím také.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Nemůžete hodiny dovézt či nevíte, jak je poslat?


Nevadí. Pro hodiny mohu přijet osobně. Stejně tak je poté dovezu zpět, zavěsím a zprovozním. A to po celé ČR.Pokud to však stav hodin dovolí, můžete ušetřit za mou cestu (či svůj čas čekáním, než pojedu kolem) a svěřit jejich dopravu ke mně přepravní společnosti nebo České poště, nejlépe formou „Obchodního balíku“.
 
Obchodní balík má mimo doručení do druhého dne tu výhodu, že jej nemusíte balit do papíru a pečetit. Stačí jej pouze přelepit páskou. V ceně obchodního balíku je pojištění do částky 30.000 Kč a lze sjednat i na vyšší.
 
Hodiny však přesto dobře vypodložte polystyrenem, bublinkovou folií či alespoň starými novinami. Pro absolutní klid použijte další větší a vystlanou krabici, do které vložíte tu s hodinami.

Stále si nejste jisti, či máte více dotazů?

Prohlédněte si reference mých klientů, či mě neváhejte kontaktovat. Rovněž nás můžete navštívit v naší prodejně a dílně v Prostějově.

396 komentářů (+přidejte i Váš dotaz)

 1. Vladimír
  Říj 05, 2020 @ 22:08:10

  Dobrý den, pane hodináři, proč se mi u pendlovek vlní kyvadlo? Co mám udělat, aby se přestalo vlnit? Jsem bezradný. Děkuji moc za radu. Hezký den. Vladimír Hermann

 2. Jana Zapletalová
  Říj 31, 2020 @ 19:51:35

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli je možné opravit hodiny ročky z r.1929, zřejmě chybí pérko. Děkuji.

 3. Jana Ježková
  Lis 08, 2020 @ 08:07:20

  Dobrý den, mám 40 let staré hodiny „kukačky“ . Mají 3 řetězy se závažími. Jeden řetěz je vyvlečen. Nejdou, potřebují i vyčistit, ev. opravit. Hodiny mám na chatě 15 km od Prahy směr západ. Děkuji za odpověď. Ježková

 4. vorlíčková
  Lis 15, 2020 @ 19:15:38

  Dobrý den,
  potřebujeme opravit stojací kyvadlové hodiny cca 30 let staré
  Jsme z Havlíčkova Brodu,pokud by se Vám je nepodařilo odvést,dovezeme
  Předem moc děkuji za odpověd a přeji pěkný den
  Vorlíčková

 5. Martin Drápal
  Lis 23, 2020 @ 11:57:50

  Zdravím. Marně sháním setrvačka do leteckých hodí ke Avia speciál z roku asi 1930. Bylo by možné ji u vás zakoupit ?
  S pozdravem Martin Drápal.

 6. vaclav hendrych
  Lis 27, 2020 @ 13:23:40

  dobry den chci se zeptat jestli to neni tajemstvi jaky olej pouzit na promazani jedozavazovych hodin dekuji za odpoved hendrych

 7. Josef Křiklán
  Pro 20, 2020 @ 13:49:02

  Kdo mi opraví mechanické hodiny když v jedněch chybějí některé díly?Bydlím v okr.Kladno

 8. Marek Staník
  Led 12, 2021 @ 22:21:41

  Dobrý den,chci se zeptat zdali jste schopni zrenovovat a opravit pendlovky do 15.2. z důvodu: chtěl bych je dát k narozeninám mému tátovi. Jedná se konkrétně o pravděpodobně přetažení(strhle perko u natahování klíčkem strojku)a rozkližené okrasné dřevěné lišty. Samozřejmě vyčištěný a ošetření strojku+ ciferníku. Předem děkuji M.Staník ,Zlín.

 9. crkal zdeněk
  Led 31, 2021 @ 10:41:30

  Kroková kotva (typ – třmen s dvěma seřizovatelnými kameny). Existuje vzorec, nebo jiná pomůcka pro správné nastavení – rozteč těch kamenů ??

 10. Ivo Vaněk
  Úno 05, 2021 @ 19:36:38

  Dobrý den,
  koupil jsem starožitné pendlovky…mám problém,…vždy za pět půl nebo tak za pět celá se hodiny zastaví..
  Musím velkou ručičku pomalu posunout tak 07…nebo na 37 min….začnou odbíjet. Ručičku vrátím na celou nebo půl a zase chvíi jdou…a zase před celou nebo půltou stojí..Není v tom nějaký fígl ? děkuji

 11. Petr Blecha
  Úno 22, 2021 @ 08:18:18

  Zdravím nedávno sem koupil německé krbové hodiny a přestaly odbíjet počet hodin jenom zahranou melodií a to je vše tak nevím.Děkuji s pozdravem P.B

 12. František Němec
  Bře 30, 2021 @ 19:13:34

  Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně informací o dvouzávažovém čtvrťovém stroji Kienzle do pendlovek (půdní nález). Zjistil jsem akorát, že takové stroje jsou velmi vzácné. Pokud byste měl nějaké info budu Vám vděčný. Děkuji za odpověď.

 13. Jiří Bárta
  Dub 03, 2021 @ 12:03:35

  Dobrý den,
  sháním provedení renovace a opravy kapesních hodinek po dědovi. Jedná se o níže uvedené značky.
  REMONTOIR – 15 rubis, 19.6.1942, č.304840
  REMONTOIR – 6 rubis, 1849, č. 114327
  LANGENDORF
  Dále budíček značky KIENZLE a nástěnné bicí hodiny.
  Mohu poslat i foto.

 14. Libor
  Dub 25, 2021 @ 18:54:18

  Zdravim chtel bych se zeptat: mam trizavazove kukacky. Kdyz jsem vymenil zapatku u prvni casti strojku(krepelky) tak zase nemuzu otocit koleckem s vyrezy. Jinak chod je OK a kukacka machanicky jde(rukou). S koleckem jen pootocim asi 3mm vlevo a vpravo. Nic vice. Diky za radu.

 15. Václav
  Čvc 01, 2021 @ 11:38:39

  Zdravím, kde najdu instruktáž k usazení a seřízení kyvadlových hodin. Jdou naprosto přesně, ale skříň hodin není ve vertikální poloze a kyvadlo pracuje od 0 do prava. Jakmile hodiny nainstaluji tak, že se kyvadlo kýve od 0 doprava i doleva, po chvilce se zastaví a jejich zvuk je tzv. kulhavý. Můžete mi poradit ???

 16. Liliana Augustinová
  Srp 05, 2021 @ 21:06:31

  Dobrý den,

  mám min. sto let staré kukačkové hodiny, kde je prasklý myší měch. Je možné ještě takový měch sehnat a hodiny opravit?
  Moc děkuji za odpověď
  Liliana

 17. Lukáš Křiva
  Zář 03, 2021 @ 17:14:50

  Dobrý den,koupil jsem starožitné nástěnné hodiny.Při prodeji šli a bylo vše v pořádku.
  Bohužel doma jsem zjistil,že jdou jen cca 2hodiny a pak se zastaví.
  Můžete mi prosím napsat čím to je způsobeno?
  Děkuji

 18. Petr ŠÍMA
  Zář 23, 2021 @ 09:29:44

  Dobrý den. Vlastním pendlovky Gustav Becker, Braunau-Bohem. v.č. 723004 a chybí jim krokové kolečko. Myslíte, že se dá sehnat? Mohu Vám poslat případně fotografie onoho strojku. Děkuji za odpověď. P.Š.

 19. Jana Burešová
  Říj 16, 2021 @ 17:28:33

  Dobrý den, potřebovala bych poradit se seřízením podlahovych kyvadlovych hodin se strojem Hermle. Hodiny máme cca 30 let, vždy šly a odbijely naprosto přesně. Posledních pět let se objevovali občas odlišnosti v určení času a odbíjení. Hodiny jsme svěřili do pece pražské hodinařce, která hodiny sice vycistila a promazala, ale naprosto rozladila odbíjení. Dá se s tím ještě něco dělat? Teď si s tím neví rady a vždy přijde, něco pošteluje a výsledek je stále horší a horší.
  Děkuji za odpověď. Jana Burešová

 20. Petr Jerabek
  Lis 06, 2021 @ 19:00:42

  Vážený pane
  Velice jste mn zaujal vaším přístupem a odborností jsem amater a sběratel hodin krbových a nástěných hodin-Pochopitelně některé hodiny nejdou.Potřeboval bych jestli je to možné zasvětit do oprav těchto hodin-Vše zaplatim-Jsem důchodce a tak mám času i peněz dost Petr

 21. Pavel Sůra
  Lis 08, 2021 @ 13:57:53

  Dobrý den,
  prosím napište, zda Vám mohu poslat poštou strojek kyvadlových hodin na opravu/údržbu (hodiny mají dvě závaží, odbíjejí celou hodinu a půlhodinu 1x, kyvadlo 3/4 s, strojek je kompletní, donedávna ještě hodiny fungovaly).
  V případě kladné odpovědi poprosím předběžnou cenu a dobu opravy.

  S pozdravem
  RNDr. Pavel Sůra, Vajnorská 56/42, Bratislava 831 03

  Pro jistotu kontrola poštovní adresy:
  Lubomír Krčmář, oprava hodin, Plumlovská 49, Prostějov.

 22. Václav Procházka
  Pro 30, 2021 @ 23:21:07

  Dobrý den,
  prosím napište, zda Vám mohu poslat poštou strojek kyvadlových hodin na opravu/údržbu (hodiny mají dvě závaží, odbíjejí celou hodinu a půlhodinu. Strojek je kompletní, donedávna ještě hodiny fungovaly).
  V případě kladné odpovědi poprosím předběžnou cenu.Děkuji Procházka

 23. Jana Pittnerová
  Led 03, 2022 @ 13:51:06

  Dobrý den, mám pocit, že jsem staré nástěnné hodiny tzv. přetáhla. Co s tim? Děkuji za odpověď

 24. Julie
  Led 16, 2022 @ 22:25:27

  Dobry den,dostala jsem staré kukackove hodiny. Chlap natáhl kyvadla obě nahoru. Hodně nahoru. Kyvadlo se zastavovalo. Když však dal na závaží co řídí čas svazek klíčů,kukačky jdou. Jen teď nekukají. Čím to muže byt?

 25. Marcel Hlaváček
  Úno 05, 2022 @ 14:54:48

  Dobrý den. Koupil jsem kývací hodiny. Strojek je funkční pouze bych potřeboval bych poradit se seřízením. Hodně se předcházejí. Děkuji za odpověď.

 26. Jana Katscherova
  Úno 07, 2022 @ 18:21:01

  Dobrý den
  Mám starožitné hodiny,poté co je opravovala hodinarka a po dalších 3 opravách
  je dovezla,hodiny nastavila za 2minuty 12 a odešla,hodiny šly pouze 2minuty a odbily ve 12 jenom 8x a už přestaly chodit.
  Potřebuji znovu udělat opravu ,kolik by asi oprava stála ?
  Děkuji za odpověď
  Jana Katscherova

 27. Pavlína Lapková
  Úno 09, 2022 @ 10:27:15

  Dobrý den,
  Mám mechanické hodiny Kienzle asi 3 roky(zakoupené v bazaru).
  Pokud visí na zdi,po chvilce přestanou jít. Pokud je položím na stůl nebo alespoň podložím do úhlu 45 stupňů, jdou.
  Poradíte, co s nimi?
  Děkuji
  P.Lapková

 28. Jarmila Tůmová
  Dub 12, 2022 @ 12:08:57

  Dobrý den. Jsem z Ostravy. Mám hodiny zvané ročky, které krásně pořád šly. Teď se mi nedaří je tzv.rozchodit. Předpokládám, že by potřebovaly vyčistit. Chci se zeptat, zda by to bylo možné, syn někdy služebně jezdí přes Prostějov a mol by hodiny přivézt. Nic není ulomeno ani poškozeno. Můj dotaz: Jak by to bylo možné s přivezením, jak dlouho by to asi trvalo a kolik cca by stál takový úkon = vyčištění a seřízení hodin. Děkuji za informaci. Jarmila Tůmová

 29. Hedviková
  Dub 16, 2022 @ 17:45:29

  Dobrý den,mám uvolněnou malou ručičku u hodin. Jak ji, prosím, mám utáhnout? Děkuji

 30. Skalický Mikuláš Ing.
  Kvě 24, 2022 @ 18:07:01

  Mám hodiny stolové z cca roku1800
  Po generálke si neviem poradiť s nastavenom
  presnosť.Stále idú rýchlo ,kyvadlo je čo najnižšie
  a keď ich nahnem na hociktorú stranu
  idú rovnako.Pred prečistením šli,ale som
  ich musel naťahovať každý deň teraz ka
  ždý druhý.Buďte taký dobrý poraďte.Ďa
  kuknem.
  I

Zanechte dotaz či komentář...