Opravy hodin

Často mi bývají kladeny stejné otázky. Ty nejčastější dotazy jsem se rozhodl doplnit o odpovědi týkající se opravy hodin na příkladu nejčastější opravy starých mechanických či historických hodin. Máte dotaz který tu není? Neváhejte mě kontaktovat.

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Jak dlouho nám hodiny ještě budou sloužit?

To záleží pouze na vás. Starší a zvláště pak staré (starožitné) mechanické hodiny byly vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, zručně a nanejvýš promyšleně – o čemž svědčí skutečnost, že tu s námi jsou přes 100 nebo i 150 roků. Pokud nezanedbáte pravidelný servis, budou sloužit i nadále. Které z hodin jež si dnes koupíte vydrží tak dlouho?

Proč provádět servis, když hodiny fungují dobře řadu roků?

Řadu roků vám fungují proto, že se jedná o velmi kvalitní stroj vyrobený z kvalitních materiálů. Každý mechanický stroj však potřebuje pravidelnou údržbu. Ve svém autě také měníte olej každých 10 až 15 tisíc kilometrů nebo 2x do roka, a při tom běžné osobní vozidlo víc času stojí než jezdí. Vaše hodiny však pracují stále – 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Prostě pořád.

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

K čemu je tedy servis dobrý?

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření. Pravidelná údržba tyto tření, a zvláště pak jejich následky, eliminuje na minimum a tím zajišťuje nesrovnatelně vyšší životnost.

A nestačí, když prostě hodiny něčím přimažeme?

To je to nejhorší co jim můžete udělat. V ložiskách se spolu s prachem z ovzduší usazují i mikroskopické částečky vniklé otěrem součástí a ono „přimazání“ způsobí, že z těchto částic a starého zatuhnutého oleje vytvoříte perfektní brusnou pastu.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

Takže hodiny se předtím musí vyčistit?

Nejen to. Veškeré kluzné součásti se musí pečlivě prohlédnout a pokud vykazují známky poškození nebo opotřebení, musí se opravit, vyměnit nebo renovovat. Potom teprve následuje montáž, seřízení a další kroky.

Jak často je vhodné servis provádět?

Dříve doporučená doba byla pět roků. Zkušenosti z praxe však ukazují, že tato již může být nedostatečná. Vzhledem k různým civilizačním jevům, jako je např. zvýšená kyselost v ovzduší dochází k rychlejšímu vysychání a degeneraci olejů. Má zkušenost je ta, že pravidelný servis by se měl provádět minimálně jedenkrát za čtyři roky.

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Co nás bude servis stát?

Záleží na celkovém stavu stroje a jeho opotřebení. Vždy však vyjde v součtu pravidelný servis podstatně levněji, než náročná oprava poškozeného a zanedbaného stroje.

Provedete servis přímo u nás doma?

Pokud má být servis proveden řádně a pečlivě, je nutno stroj demontovat a servis provést v mé hodinářské dílně. Servis prováděný přímo v místě zákazníka zkrátka není možno kvalitně provést. Takový zásah by se spíše podobal onomu zmiňovanému „přimazání“, jež v konečném důsledku spíše podstatně sníží životnost hodin (a zbytečně vytáhne peníze z Vaší peněženky). V praxi se však stále s takovými případy setkávám.

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Nemůžeme si dovolit mít hodiny dlouho pryč.

Proto jsem Vám schopen poskytnout servis ve zkráceném termínu – do 48 hodin, i přes víkend. Záleží však vždy na celkovém stavu stroje, pracnosti opravy či na potřebě renovace nebo výroby nových dílů. Přesnou dobu opravy s předpokládanou cenou Vám jsem schopen sdělit nejlépe po předběžné prohlídce.

Co a koho k tomu potřebujete?

Nepotřebuji v podstatě vůbec nic. Pouze oprávněnou osobu na dobu cca 20-30 minut, jež mě doprovodí k hodinám. Na servis i opravu se v naprosté většině případů demontuje pouze samotný stroj. Pouzdro hodin není třeba odvážet a zůstává tedy na místě.

Jaké hodiny jste schopen opravit?

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických. Hodiny pendlové, bicí, kukačky, barometry, hrací strojky, zkrátka vše, co kdy chodilo.
Opravy školních hodin provádím také.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Nemůžete hodiny dovézt či nevíte, jak je poslat?


Nevadí. Pro hodiny mohu přijet osobně. Stejně tak je poté dovezu zpět, zavěsím a zprovozním. A to po celé ČR.Pokud to však stav hodin dovolí, můžete ušetřit za mou cestu (či svůj čas čekáním, než pojedu kolem) a svěřit jejich dopravu ke mně přepravní společnosti nebo České poště, nejlépe formou „Obchodního balíku“.
 
Obchodní balík má mimo doručení do druhého dne tu výhodu, že jej nemusíte balit do papíru a pečetit. Stačí jej pouze přelepit páskou. V ceně obchodního balíku je pojištění do částky 30.000 Kč a lze sjednat i na vyšší.
 
Hodiny však přesto dobře vypodložte polystyrenem, bublinkovou folií či alespoň starými novinami. Pro absolutní klid použijte další větší a vystlanou krabici, do které vložíte tu s hodinami.

Stále si nejste jisti, či máte více dotazů?

Prohlédněte si reference mých klientů, či mě neváhejte kontaktovat. Rovněž nás můžete navštívit v naší prodejně a dílně v Prostějově.

389 komentářů (+přidejte i Váš dotaz)

 1. Eva
  Bře 29, 2019 @ 00:23:53

  Dobrý den, potřebovali bychom obnovit číslice na ciferníku sloupových hodin, které byly neodborným čištěním odstraněny. Provádíte tuto renovační práci? Děkuji. Eva.

 2. Zdenek
  Dub 04, 2019 @ 20:33:24

  Zdravím pane Krčmář ,potřeboval bych prosím poradit ohledně hodin roček. Hodiny mi za den zpozdí o 2hd. přitom torzní kyvadlo mám stažené na doraz… Zkoušel jsem posunou, zkrátit vlásek, ale nic se nezměnilo. Co všechno má vliv na chod roček? (síla, šířka, délka vlásku a pod.) Děkuji za odpověď. Ať se daří.

  Zdenek F.

 3. Šebková Jaroslava
  Dub 09, 2019 @ 11:33:48

  Pane Krčmář, jezdíte někdy do Prahy? Mám stolní starší bicí hodiny , mají bít každou půl hodinu a nyní si bijí jak chtějí. V současné době byl strojek vyndán a znovu vrácen do dřevěného krytu, takže potřebují zprovoznit. Ráda bych věděla , zda se to cenově vyplatí, naposled byly v opravě asi před 15ti roky. Děkuji za zprávu. Šebková

 4. Zuzana Čapková
  Dub 13, 2019 @ 18:07:09

  Dobrý den,
  oživila jsem starší stojací půlové bicí hodiny Metron (Toruňská fabryka Wodomierzy) se 2 natahovacími otvory. Hodiny jsem natáhla pravým otvorem a seřídila ručičky – velkou ručičkou. Hodiny však nebijí správně. Ve 3 hodiny bijí 12 x. Prosím o popis funkce natahování a seřízení. Návod jsem nikde nenašla. Děkuji mnohokrát.

 5. Veronika Nedvědová
  Dub 22, 2019 @ 19:12:38

  Dobrý den, ráda bych požádala o opravu pendlovek, starých asi 80 let. Bylo by to, prosím možné? Pokud jsem správně pochopila komentáře, tak jste ochoten se přijet podívat, posoudit a hodiny si odvézt. Děkuji za odpověď, V. Nedvědová, Kladno.

 6. Michael Stanovský
  Dub 28, 2019 @ 18:15:36

  Dobrý den, po mamince mi zůstaly staré kukačky, kyvadlové, se šiškama, jednodenní strojek. Máma tvrdila, že pravé schwarzwaldky (údajně ještě po Němcích ze zbořené chalupy), ale na strojku je vyraženo Czechoslovakia.
  Strojek je potřeba nejspíš jenom vyčistit, naposledy šly někdy před 40 lety, od té doby jen visí na zdi. Kukají. Zkoušel jsem je vyfoukat a otřít od prachu, ale zastaví se po pár minutách, takže strojek bude asi v pořádku, asi opravdu jen špinavý.
  Můžete mi napsat, na kolik by řádově přišla oprava-vyčištění? 100-500-1000-5000 ?
  „Boudička“ s kukačkou a měchy sice také není v nejlepším stavu, ale s tím nechci nic dělat, ať hodiny zůstanou ve stavu, v jakém jsou, má to své kouzlo.
  Děkuji. Stanovský.

 7. LADISLAV ČUDLÍN
  Kvě 10, 2019 @ 09:19:24

  PROSÍM DOSTAL SE MI DO RUKOU STROJ ČTVRTEK – STŘEDOVÉ PERO JE STRŘENÉ , DÁ SE NAHRADIT JINÝM PEREM ( Z JINÉHO PŮLOVÉHO STROJKU?) NEBO , MOHU KOUPIT SVINUTÉ PERO – PRŮMĚR 4-4,5 CM PROSÍM O RADU , JSEM Z LIBERCE A K VÁM JE TO TROCHU Z RUKY děkuji za odpověd předem Čudlín

 8. Josef Kundera
  Čer 21, 2019 @ 07:20:26

  Dobrý den, při nastavení času jsem nečekal až hodiny obijí to co mají,
  ale přetáčel jsem přes toto a teď mně hodiny bijí tak ,že je např. 10 hod.
  a hodiny bijí 9x.Někdo mně říkal jak to seřídit,pozvednout kivadlo a nějak
  to ….,ale to jsem nepochopil a zapomněl.
  Prosím o zdělení jak na to? S díky Jos. Kundera

 9. Eva Gaučová
  Čvc 06, 2019 @ 14:41:36

  Dobrý den,mám staré hodiny, kde klíčkem „natahuji“ jejich chod a druhým bití.Vždy natahuji hodiny zastavené, natahuji pomalu,hlídám si „doraz“.Dnes jsem nebyla zcela soustředěná a nejsem si jista, jestli jsem hodiny nepřetáhla,jdou zhruba 5 minut a pak se zastaví,Je potřeba oprava nebo existuje nějaký „fígl“ na rozchození?Jedná se o pendlové,nástěnné hodiny.
  Děkuji za odpověď.Eva

 10. Dana Bašková
  Čvc 18, 2019 @ 13:04:23

  Dobrý den, máme stejný problém jako pan Kundera. Při seřizování času jsem také nenechala odbít hodiny a teď bijí v půl i celou různý počet. Prosíme o radu. Děkuji, s pozdravem D.

 11. Radomír Vacek
  Čvc 27, 2019 @ 01:52:04

  Dobrý den, zřejmě máte takových dotazů mraky. Kdybych Vám poslal foto, byli byste ochotni určit stáří, případně i hodnotu hodin? Pokud si to účtujete, mohu převést na účet ihned. Dostal jsem levně dvoje krbovky Kienzle, jedny originál, druhé Chomutov, podle značky na strojku. Oboje funkční, po odstranění menších závad, prohnutá osička větrníku odbíjení a chybějící závlačka na spojce minutovky, ale nemohu nikde tyto varianty dohledat, nemají žádný štítek, ani datum, ani podle obrázků z google. jen sériové číslo strojku. A jaké máte doporučení metody na obnovu laku u tohoto druhu? Místy lak bělá, tedy odlupuje a je popraskaný, jaký druh laku a odstraňovače použít? Děkuji.

 12. Lenka Jeřábková
  Zář 29, 2019 @ 15:50:31

  Dobry den, dostali jsme podlahove mechanicke hodiny Kieninger s kyvadlem a tremi zavazimi. Hodiny funguji, odbiji i hraji, jdou ale jen vytahnout dve zavazi, prostredni zavazi nejde vytahnout a zustava dole proto jsme hodiny zastavili a nepouzivame je. Nevite cim to muze byt a muzeme prostredni zavazi nejak rozpohybovat sami nebo to mame nechat na odbornika? Dekuji za odpoved.

 13. Dagmar Dušková
  Říj 08, 2019 @ 10:58:37

  Dobrý den, zdědili jsme starší půlové pendlovky, čas si udržují přesný, máme, ale problém, že odbíjejí jak v půl, tak v celou hodinu jen jedenkrát. Chtěla bych se zeptat, zda bychom mohli jako laici, tento problém odstranit. Děkuji.

 14. Róbert Ďurkovský
  Říj 23, 2019 @ 19:21:01

  Dobrý deň, mám nástenné kyvadlové bicie hodiny /starožitné, značku neviem/, mám ich cca 5 rokov. Bijú 1x o pol a potom o celej. Posledný rok vykazovali poruchu pri bití, niekedy v nich cvaklo a nebili vôbec. Viete prosím urobiť aj opravu týchto hodín pre Slovensko /neďaleko Žiliny/?
  S pozdravom Róbert Ďurkovský

 15. Břetislav Tuláček
  Pro 13, 2019 @ 08:36:29

  Koupil jsem staré Pentlovky.Co se týče chodu a bití hodin nemám problém.Jsou to půlky.
  Každý úder se však skládá ze dvou tónů.Asi takto:
  Bim bam .A zde mám problém.Když posunu strojek tak aby kladívka což jsou 3 narážely správně do do ocelových drátů.začne mi kyvadlo škrtat o první drát a strojek se zastaví.Vím je to nejspíš mechanický problém,ale radši se zeptám co s tím.Zdali se dají přijmout a podobně.Moc se těším na odpověď a předem velice děkuji.
  Břetislav.

 16. Břetislav Tuláček
  Pro 13, 2019 @ 08:44:35

  Ještě malá oprava.Místo příjmout ,
  myslel jsem přihnout kladívka nebo dráty.
  Omlouvám se.Břetislav

 17. Petr Oujesky
  Pro 21, 2019 @ 18:03:50

  Chtel bych vas poprosit o radu a sice mam po rodicich stare kukacky a nejak prestala pracovat synchronizace mezi casem a bitim a co je nejlepsi pouzit na vycisteni stroje.Dekuji za radu.P.O.

 18. Miro Svetlák
  Led 25, 2020 @ 17:02:01

  Môj známy má štvrťkové podlahové hodiny cca 100 rokov staré – nevieme zistiť ich výrobcu. Na stroji je značka – ozubené koliesko priemer asi 18 mm, cez koliesko je obdĺžnik a v ňom veľké písmená H a B. Viete nám poradiť kto je výrobca?
  Ďakujem Svetlák.

 19. Olga Bláhová
  Úno 21, 2020 @ 18:29:54

  Dobrý den, mám kamaráda který opravuje hodiny i budíky. Chtěla bych mu jako dárek koupit olej na mazání budíků. Nevím jaký je nejlepší. Prosím vás, proto o radu jaký zakoupit a případně kde. Nebo kde jej můžu objednat.
  Děkuji Olča

 20. Střihavková Božena
  Úno 29, 2020 @ 18:12:12

  P.T.
  Pane Krčmáři,
  Prosím o opravu starých podlahových hodin, velká ručička je uvolněná a tak nebijí, ale já je přesto natahuji a tikají. Jinak chodily stále velmi dobře, ale ještě nebyly
  v opravě, takže by potřebovaly asi vyčistit. Kolik by asi ta oprava stála? Předem
  děkuji za přibližnou informaci. Střihavková B.

 21. Jozef Ceresnak
  Bře 03, 2020 @ 01:47:20

  dobry den chcel by som radu mam kyvadlove hodiny strojcek hermle a nedopatrenim sa stalo ze mala rucicka bola pootocena -potom som sa ju snazil napravit do spravnej polohy no hodiny prestali ist nedaju sa rozbehnut po urcitej dobe zastavia cca5min
  ak sa da poskytnut nejaka rada ako ich rozbehnut tak vam vopred dakujem
  jozef

 22. Hana Cettlová
  Bře 17, 2020 @ 17:55:36

  Dobrý den, pane Krčmáři. Manžel má starší sportovní stopky, které mají měřit dva časy současně, ale jde jen jedna rafička. Používali je tělocvikáři ve škole. Bylo by třeba vyměnit také odřené sklíčko. Chci se zeptat, jestli se zabýváte i opravami takových strojků? Poslala bych je poštou. Zdejší hodináři mě odmítli, že je neopravují.
  Předem děkuji za informaci.

 23. Zdenek
  Bře 22, 2020 @ 17:08:03

  Zdravím pane Krčmáři, mám čtvrťové sloupkové hodiny a potřeboval bych rozpůlit strojek (vypadá to na vyskočenou pružinu ze zámku u jednoho pérovníku).Mohl by jste mi prosím poradit postup,zkušenost, jak dát strojek-kolečka+ desky, znovu co nejšetrněji a nejmenšího trápení po rozpůlení dohromady?
  děkuji moc.

 24. Milan
  Dub 09, 2020 @ 09:53:35

  Dobrý den pane Krčmáři, mám starožitné, nástěnné, kyvadlové hodiny (pendlovky) se dvěma závažími. Hodiny odbíjely dlouhá léta vždy v celou hodinu tolikrát, kolik je hodin a v půl hodině bijí vždy jen jednou. Před několika týdny však začaly hodiny odbíjet jen jednou i v každou celou hodinu. Zkoušel jsem přenastavit malou i velkou ručičku (vždy po směru otáčení a při zastaveném chodu), ale problém se mi odstranit nepodařilo. Můžete mi prosím poradit, jak správné bití znovu nastavit? Děkuji předem za ochotu, M.Koud

 25. Martin Kotmel
  Kvě 25, 2020 @ 23:46:21

  Dobrý den, našel jsem na půdě starý budík s nefunkční pérem – nejspíš prasklé, když natahuji nic se nestane jen se to točí a cvaká. Strojek je Junghans Wurttemberg A21. Chtěl byh se zeptat zda by bylo možné tuto chybu opravit? Také by nejspíš potřebovaly vyčistit a další servis, vypadají jako by nebyly použité alespoň 30 let, dle ciferníku odhaduji výrobu na rok před 1950. Předem děkuji, s pudravem Martin Kotmel

 26. Ivan Holubec
  Čer 03, 2020 @ 09:30:58

  Dobrý deň
  Na polových hodinách mi v odbíjacom kladivku chýba niečo čo udieralo o strunu. Je tam vo valčeku kladivka iba diera s vnútorným závitom. Hodiny bijú ale zvuk je „kovový“. Chcel by som sa opýtať z akého materiálu bola vyrobená časť kladivka ktorá udiera na strunu aby som si vedel dať vyrobiť náhradu.

 27. Milan
  Čer 14, 2020 @ 07:27:43

  Dobrý den – rád bych využil této ankety mám takový dotaz mám kapesní hodinky (chronograf) ale jsou zajímavé tím že vrchní ukazatel vteřin se točí doleva – nemohu se dopátrat jinému podobnému chronografu a proto se obracím na Vás zda by jste mi o této myslím raritě mohl něco říci – moc děkuji a s pozdravem ….Milan

 28. Milan
  Čer 14, 2020 @ 07:49:25

  Dobrý den – mám k Vám dotaz – mám kapesní hodinky (cronograf) jsou zajímavé tím že vrchní vteřinovka se otáčí doleva – nikde se nemohu dopátrat jim podobných a proto se obracím na Vás snad mi o nich něco můžete říci – moc děkuji….Milan

 29. Michal Satran
  Srp 23, 2020 @ 11:56:22

  Dobrý den, mám jedny staré kapesní hodinky, kterým chybí pro natažení uvnitř kolečko. Daly by se prosím poslat na opravu?
  Děkuji

 30. Viktor Sitek
  Zář 12, 2020 @ 08:31:04

  Dobrý den,po přinesení hodin z opravy jsme při nastavování správného času nepočkali až hodiny vždy odbijí to co mají a ty teď bijí nesprávně.Co s tím?Za Vaši odpověď Vám,pane Krčmáři,předem děkuji! Viktor Sitek

Zanechte dotaz či komentář...