Opravy hodin

Často mi bývají kladeny stejné otázky. Ty nejčastější dotazy jsem se rozhodl doplnit o odpovědi týkající se opravy hodin na příkladu nejčastější opravy starých mechanických či historických hodin. Máte dotaz který tu není? Neváhejte mě kontaktovat.

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Jak dlouho nám hodiny ještě budou sloužit?

To záleží pouze na vás. Starší a zvláště pak staré (starožitné) mechanické hodiny byly vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, zručně a nanejvýš promyšleně – o čemž svědčí skutečnost, že tu s námi jsou přes 100 nebo i 150 roků. Pokud nezanedbáte pravidelný servis, budou sloužit i nadále. Které z hodin jež si dnes koupíte vydrží tak dlouho?

Proč provádět servis, když hodiny fungují dobře řadu roků?

Řadu roků vám fungují proto, že se jedná o velmi kvalitní stroj vyrobený z kvalitních materiálů. Každý mechanický stroj však potřebuje pravidelnou údržbu. Ve svém autě také měníte olej každých 10 až 15 tisíc kilometrů nebo 2x do roka, a při tom běžné osobní vozidlo víc času stojí než jezdí. Vaše hodiny však pracují stále – 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Prostě pořád.

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

K čemu je tedy servis dobrý?

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření. Pravidelná údržba tyto tření, a zvláště pak jejich následky, eliminuje na minimum a tím zajišťuje nesrovnatelně vyšší životnost.

A nestačí, když prostě hodiny něčím přimažeme?

To je to nejhorší co jim můžete udělat. V ložiskách se spolu s prachem z ovzduší usazují i mikroskopické částečky vniklé otěrem součástí a ono „přimazání“ způsobí, že z těchto částic a starého zatuhnutého oleje vytvoříte perfektní brusnou pastu.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

Takže hodiny se předtím musí vyčistit?

Nejen to. Veškeré kluzné součásti se musí pečlivě prohlédnout a pokud vykazují známky poškození nebo opotřebení, musí se opravit, vyměnit nebo renovovat. Potom teprve následuje montáž, seřízení a další kroky.

Jak často je vhodné servis provádět?

Dříve doporučená doba byla pět roků. Zkušenosti z praxe však ukazují, že tato již může být nedostatečná. Vzhledem k různým civilizačním jevům, jako je např. zvýšená kyselost v ovzduší dochází k rychlejšímu vysychání a degeneraci olejů. Má zkušenost je ta, že pravidelný servis by se měl provádět minimálně jedenkrát za čtyři roky.

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Co nás bude servis stát?

Záleží na celkovém stavu stroje a jeho opotřebení. Vždy však vyjde v součtu pravidelný servis podstatně levněji, než náročná oprava poškozeného a zanedbaného stroje.

Provedete servis přímo u nás doma?

Pokud má být servis proveden řádně a pečlivě, je nutno stroj demontovat a servis provést v mé hodinářské dílně. Servis prováděný přímo v místě zákazníka zkrátka není možno kvalitně provést. Takový zásah by se spíše podobal onomu zmiňovanému „přimazání“, jež v konečném důsledku spíše podstatně sníží životnost hodin (a zbytečně vytáhne peníze z Vaší peněženky). V praxi se však stále s takovými případy setkávám.

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Nemůžeme si dovolit mít hodiny dlouho pryč.

Proto jsem Vám schopen poskytnout servis ve zkráceném termínu – do 48 hodin, i přes víkend. Záleží však vždy na celkovém stavu stroje, pracnosti opravy či na potřebě renovace nebo výroby nových dílů. Přesnou dobu opravy s předpokládanou cenou Vám jsem schopen sdělit nejlépe po předběžné prohlídce.

Co a koho k tomu potřebujete?

Nepotřebuji v podstatě vůbec nic. Pouze oprávněnou osobu na dobu cca 20-30 minut, jež mě doprovodí k hodinám. Na servis i opravu se v naprosté většině případů demontuje pouze samotný stroj. Pouzdro hodin není třeba odvážet a zůstává tedy na místě.

Jaké hodiny jste schopen opravit?

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických. Hodiny pendlové, bicí, kukačky, barometry, hrací strojky, zkrátka vše, co kdy chodilo.
Opravy školních hodin provádím také.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Nemůžete hodiny dovézt či nevíte, jak je poslat?


Nevadí. Pro hodiny mohu přijet osobně. Stejně tak je poté dovezu zpět, zavěsím a zprovozním. A to po celé ČR.Pokud to však stav hodin dovolí, můžete ušetřit za mou cestu (či svůj čas čekáním, než pojedu kolem) a svěřit jejich dopravu ke mně přepravní společnosti nebo České poště, nejlépe formou „Obchodního balíku“.
 
Obchodní balík má mimo doručení do druhého dne tu výhodu, že jej nemusíte balit do papíru a pečetit. Stačí jej pouze přelepit páskou. V ceně obchodního balíku je pojištění do částky 30.000 Kč a lze sjednat i na vyšší.
 
Hodiny však přesto dobře vypodložte polystyrenem, bublinkovou folií či alespoň starými novinami. Pro absolutní klid použijte další větší a vystlanou krabici, do které vložíte tu s hodinami.

Stále si nejste jisti, či máte více dotazů?

Prohlédněte si reference mých klientů, či mě neváhejte kontaktovat. Rovněž nás můžete navštívit v naší prodejně a dílně v Prostějově.

417 komentářů (+přidejte i Váš dotaz)

 1. Skalický Mikuláš Ing.
  Kvě 24, 2022 @ 18:08:51

  Mám hodiny stolové z cca roku1800
  Po generálke si neviem poradiť s nastavenom
  presnosť.Stále idú rýchlo ,kyvadlo je čo najnižšie
  a keď ich nahnem na hociktorú stranu
  idú rovnako.Pred prečistením šli,ale som
  ich musel naťahovať každý deň teraz ka
  ždý druhý.Buďte taký dobrý poraďte.Ďa
  kujem.
  I

 2. Svoboda
  Čer 08, 2022 @ 19:49:05

  Dobrý den, mám dotaz: zdali se opravit staré nástěnné hodiny které jsou přetažené.

 3. Svoboda
  Čer 08, 2022 @ 20:41:15

  Dobrý den, mohou se nechat opravit přetažení staré hodiny

 4. Ing. František POHL
  Čer 14, 2022 @ 11:31:01

  Dobrý den, prosím odpověď zda můžete opravit podlahové třízavažové hodiny, zakoupené cca před 8 lety. Jejich chod je v pořádku, ale zdálo se mi v poslední době, že odbíjejí se zpomaluje a nyní asi po 2-3týdnech se odbíjení hodin porouchalo a vůbec mi hodiny neodbíjí. Máte velmi pěkné webové stránky a tak jsem se dočetl, že i jezdíte také po opravách. Moc prosím o opravu mých hodin. Pokud bude třeba jejich foto tak bych dodatečně poslal. Je to německý stroj a koupil jsem je někde v Čechách asi za 55.000,- Kč. Úplně jsem zajásal, že jsem někoho sehnal k možné opravě či pomoci. František POHL, Bludovská 2, 78701 Šumperk tel: 602547234. Moc a moc děkuji předem za ozvání se mi. S úctou a přáním hezkého dne. Pohl

 5. Alexandr Balog
  Čer 14, 2022 @ 13:54:30

  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda je možné opravyt kapesní hodinky .poškozené sklíčko a ciferník .prosím o předběžnou kalkulaci opravy. Děkuji za odpověď. P BALOG

 6. Šik Jaroslav
  Čer 29, 2022 @ 15:37:16

  Dobrý den ,sháním někoho ,kdo by mi vyčistil a opravil staré kukačky (čtvrtky – křepelka ,celá – kukačka)Hodiny se v poslední době začaly častěji zastavovat a nyní se již rozběhnout nechtějí.Mám je z dědictví po strýci asi 10 let a fungovaly perfektně .Zřejmě budou potřebovat nějakou prohlídku vyčištění ,namazání – nevím.Je mi jich líto ,jsme na ně s manželkou zvyklý a teď nám ten zvuk chybí.
  Bylo by možné se nějak domluvit o opravě ?Děkuji Šik Jsaroslav :sik.fousav@seznam.cz ,tel:732843097

 7. Kabele Martina
  Čvc 12, 2022 @ 06:53:55

  Dobrý den,
  mám podlahové hodiny čtvrtky cca 60 let staré které se zpožďují za 12 hodin o 1 hodinu čočka kyvadla je již vyšroubována až nahoře na doraz . Zkoušela jsem váhu závaží dvě mají 2,5 kg a třetí váží 4kg to nejtěžší je na pravé straně . Chci se zeptat kde má být nejtěžší závaží které je na chod hodin zda nemůže být problém zde .
  Děkuji za odpověď s přáním hezkého dne Kabele M.

 8. Kabele Martina
  Čvc 12, 2022 @ 06:55:59

  Dobrý den
  mám podlahové hodiny čtvrtky cca 60 let staré které se zpožďují za 12 hodin o 1 hodinu čočka kyvadla je již vyšroubována až nahoře na doraz . Zkoušela jsem váhu závaží dvě mají 2,5 kg a třetí váží 4kg to nejtěžší je na pravé straně . Chci se zeptat kde má být nejtěžší závaží které je na chod hodin zda nemůže být problém zde .
  Děkuji za odpověď s přáním hezkého dne Kabele M.

 9. Jitka Mikšová
  Říj 23, 2022 @ 11:39:24

  Dobrý den, mám bicí krbové bicí hodiny Jantar, a nejspíš tam v nich prasklo péro. Když natáhnu bití, a objedu ručičkou okolo ,tak bijí přesně, ale při natahování to jde naprázdno. Jsem z KV, a tady vyměňují jen baterky, a tyhle mechanické, velké hodiny odmítají převzít do správky.Chci se zeptat, musí se vyměnit celý strojek nebo jde opravit jen ta prasklá pružina? Děkuji Mikšová

 10. Jarda
  Pro 07, 2022 @ 09:16:28

  Dobrý den chtěl bych po prosit o radu .
  Mám staré kukačky ze SSR. a začaly se zastavovat , Tak jsem je vyčistil a promazal a jdou do té doby než začnou odbíjet pul nebo celou ,pak se zastaví . Když znovu ťuknu do kyvadla tak jdou do té doby než znovu začnou odbijet Moc děkují předem za radu s pozdravem Jarda

 11. Pavel Beneš
  Pro 09, 2022 @ 18:11:37

  Dobrý den pane Krčmář,
  zakoupil jsem staré kyvadlové hodiny jdoucí se strojkem Friedrich Maute 42/105.Při natažení 4 krát hodiny fungovaly týden a den.Po zastavení jsem neuváženě hodiny nastavil na správný čas ale,bohužel malou ručičkou..(nevím co mne to napadlo..)Při rozhoupání kyvadla hodiny jdou(možná setrvačností kyvadla) asi 5-6 minut a kyvadlo se poté zastaví..Když jdou tak i bijí v půl i v celou hodinu.Dá se ještě něco dělat aby opět byly funkční?
  Předem děkuji za odpověď.
  S pozdravem Pavel Beneš

 12. Jan
  Pro 28, 2022 @ 20:26:01

  Mam cibule které jsem dostal odejdi ale už jsou součástky takto jsem je dostal uz mezi námi není šlo by to ňák datbohlomady a kolik by to asi stálo

 13. petr hurych
  Led 05, 2023 @ 16:04:03

  Dobrý den.Mám podlahové hodiny Kieninger v.č. 2902594188 u kterých je rozbité kyvadlo/zlomený plastový držák) Je možno u Vás toto opravit? U jiných hodinářú jsem nepochodil.Díky za odpověd’ Hurych

 14. Vykoukal Radomír
  Led 19, 2023 @ 16:14:54

  Dobrý Den, opravil byste mi stolni Big Benky s celým servisem, děkuji, Vykoukal Radomír, Ostrava 2- Muglinov? Děkuji,

 15. Peter
  Led 27, 2023 @ 22:56:49

  Dobrý deň, mám staršie podlahové dvojzávažové hodiny, ktoré dĺhšie stály a aj sa prenášali pri sťahovaní. Fungujú tak, že po rozkívaní kyvadla idú 3 minúty a zastavia. Čo by im mohlo byť. Rozmýšľam, že vyberiem strojček a vyčistím ho. Aký roztok použiť a ako sa to praktizuje .
  Ďakujem pekne

 16. Renáta Jašková
  Zář 23, 2023 @ 12:04:01

  Dobrý den,
  potřebovala bych opravit sloupkové hodiny biedermeier, které odbíjejí i každou čtvrthodinu. Dokážete je opravit?
  Děkuji za odpověď.
  Zdravím
  R. Jašková

 17. Petr Šorm
  Říj 21, 2023 @ 13:20:20

  Dobrý den, mám sloupkové hodiny biedermeier. Od hodinářů slyším rozdílné názory, jak často hodiny natahovat. Já je natahuji jednou za 24 hodin a mám vysledováno kolik půlotáček klíčkem mám udělat, aby mi šly 24 hodin a přitom jsem klíčkem nenarazil na doraz. Jeden hodinář tvrdí, že takto natahovat hodiny nemám, že je péro udržováno ve stále napjatém stavu stavu. Jak tedy ? Mám hodiny nechat zastavit a teprve tehdy natáhnout. Děkuji mnohokrát za radu

 18. Eva
  Lis 13, 2023 @ 22:08:06

  Dobry vecer, mam vice nez sto let stare selske hodiny a opravdu nevim, jak se stalo, ze v pul odbijeji celou a v celou pul.
  Muzete, prosim, touto cestou napsat kroky, jak hodiny seridit do spravneho chodu?
  Dekuji mnohorat Eva

 19. Eva
  Lis 13, 2023 @ 22:14:50

  Dobry vecer, mam vice nez sto let stare selske hodiny a nevim, jak se stalo, ze v celou odbijeji pul, v pul celou.
  Muzete, prosim, touto cestou mi pomoci je dat do normalniho chodu? Napsat kroky, kterymi bych je tam uvedla?
  Dekuji mnohokrat Eva

 20. Josef Kalášek
  Lis 20, 2023 @ 12:51:23

  Nevím si rady, bicí stroj kukačkových hodin odbíjí celé hodiny až po uplynutí každých dvou hodin. V mezičase bije v celou hodinu jedenkrát.
  Např. údaje na ciferníku a činnost:
  20.00 …ručičky nastavené na 20.00 hod. , dále pak otáčená minutová ručička
  20.30 jen „brnkne“
  21.00 1x gong
  21.30 jen „brnkne“
  22.00 10x gong
  23.30 jen „brnkne“
  24.00 1x gong
  00.30 jen „brnkne“
  01.00 11x gong
  01.30 jen „brnkne“
  02.00 1x gong
  02.30 jen „brnkne“
  03.00 12x gong
  …….Prosím poraďte.
  Josef Kalášek

 21. Tomáš Dombek
  Led 04, 2024 @ 14:23:03

  Dobrý den,vlastním sbírkové kap.hodinky-špindlovky(Francie 1890).Při jednom natahování se pravděpodobně utrhl natahovací řetízek. Je možné je zaslat k vám k opravě?Děkuji. T.Dombek,Hodonín.

 22. Marcel Sikora
  Led 18, 2024 @ 21:18:32

  Dobrý den,
  chci se zeptat. Mám dvouzávažové pendlovky GB. Chodily i odbíjely správně, ale od posledního natažení a změnou času začly odbíjet v celou jen 2x na celou hodinu.
  Ať je 1 hodina nebo 12, pokaždé odbijou jen 2x.
  V půl odbijí normálně jednou, tak jako vždy.
  Můžete mi poradit?
  Děkuji moc za odpověď.

 23. Eva Kolmanová
  Led 29, 2024 @ 13:47:51

  Dobrý den.
  Máme staré bicí hodiny, které byly nějakou dobu natahovány jen na chod, nyní po přestávce nataženy i na bití a odbíjí pořád v kuse až do úplného vybití. Dá se nějak po domácku upravit, nebo je nutná odborná oprava? Děkuji.

 24. Josef
  Bře 02, 2024 @ 07:37:28

  Dobrý den, kyvadlové hodiny se mi podařilo seřídit tak, že bijí přesně na vteřinu po celou dobu mezi opětným natažením hodin. Při natahování se ale vždy zpozdí přibližně o dobu natahování závaží. Ptám se proto, jestli to je možné a jestli tato doba natahování není u některých hodin mechanicky kompenzována.
  Řeším to tak, že teď hodiny raději nechám mírně předcházet, přesný čas se potom lépe nastaví tak, že jen na pár kyvů zastavím kyvadlo. Seřizování hodin při zpožďování se mi zdá náročnější.
  Děkuji za odpověď.

 25. Josef Snopek
  Bře 02, 2024 @ 10:53:30

  Dobrý den pane Krčmář, prosím o odpověď zdali je možné zrenovovat pouze ciferník u 100 let starých pendlovek, výrobce Rudolf Gern Kroměříž. Byl poškozen neodborným čištěním. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Josef Snopek Kroměříž

 26. Hollmannová Jarmila
  Dub 27, 2024 @ 11:31:36

  Dobrý den pane Krčmáři,
  mám hodiny s 2 závažími značky Janatz Kran Wien (pokud to dobře čtu). Při převěšování se utrhla závaží a přestaly fungovat. Můžete mi sdělit, zda byste byl ochotný tyto pendlovky opravit? Chybí mi jejich zvuk.
  S pozdravem Hollmannová, Praha.

 27. Martin Říha
  Kvě 03, 2024 @ 10:31:57

  Dobrý den sháním strojek do starých hodin typ: 200000 39318. Dá se tento typ ještě sehnat. Poradil by jste mě kde ho opatřit. Místní hodinář by mě hodiny opravil, ale nemá náhradní díly, které jsou popraskané. (nejaké osičky apod.). Děkuji moc za info. Martin Říha

Zanechte dotaz či komentář...