Opravy hodin

Často mi bývají kladeny stejné otázky. Ty nejčastější dotazy jsem se rozhodl doplnit o odpovědi týkající se opravy hodin na příkladu nejčastější opravy starých mechanických či historických hodin. Máte dotaz který tu není? Neváhejte mě kontaktovat.

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Jak dlouho nám hodiny ještě budou sloužit?

To záleží pouze na vás. Starší a zvláště pak staré (starožitné) mechanické hodiny byly vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, zručně a nanejvýš promyšleně – o čemž svědčí skutečnost, že tu s námi jsou přes 100 nebo i 150 roků. Pokud nezanedbáte pravidelný servis, budou sloužit i nadále. Které z hodin jež si dnes koupíte vydrží tak dlouho?

Proč provádět servis, když hodiny fungují dobře řadu roků?

Řadu roků vám fungují proto, že se jedná o velmi kvalitní stroj vyrobený z kvalitních materiálů. Každý mechanický stroj však potřebuje pravidelnou údržbu. Ve svém autě také měníte olej každých 10 až 15 tisíc kilometrů nebo 2x do roka, a při tom běžné osobní vozidlo víc času stojí než jezdí. Vaše hodiny však pracují stále – 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Prostě pořád.

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

K čemu je tedy servis dobrý?

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření. Pravidelná údržba tyto tření, a zvláště pak jejich následky, eliminuje na minimum a tím zajišťuje nesrovnatelně vyšší životnost.

A nestačí, když prostě hodiny něčím přimažeme?

To je to nejhorší co jim můžete udělat. V ložiskách se spolu s prachem z ovzduší usazují i mikroskopické částečky vniklé otěrem součástí a ono „přimazání“ způsobí, že z těchto částic a starého zatuhnutého oleje vytvoříte perfektní brusnou pastu.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

Takže hodiny se předtím musí vyčistit?

Nejen to. Veškeré kluzné součásti se musí pečlivě prohlédnout a pokud vykazují známky poškození nebo opotřebení, musí se opravit, vyměnit nebo renovovat. Potom teprve následuje montáž, seřízení a další kroky.

Jak často je vhodné servis provádět?

Dříve doporučená doba byla pět roků. Zkušenosti z praxe však ukazují, že tato již může být nedostatečná. Vzhledem k různým civilizačním jevům, jako je např. zvýšená kyselost v ovzduší dochází k rychlejšímu vysychání a degeneraci olejů. Má zkušenost je ta, že pravidelný servis by se měl provádět minimálně jedenkrát za čtyři roky.

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Co nás bude servis stát?

Záleží na celkovém stavu stroje a jeho opotřebení. Vždy však vyjde v součtu pravidelný servis podstatně levněji, než náročná oprava poškozeného a zanedbaného stroje.

Provedete servis přímo u nás doma?

Pokud má být servis proveden řádně a pečlivě, je nutno stroj demontovat a servis provést v mé hodinářské dílně. Servis prováděný přímo v místě zákazníka zkrátka není možno kvalitně provést. Takový zásah by se spíše podobal onomu zmiňovanému „přimazání“, jež v konečném důsledku spíše podstatně sníží životnost hodin (a zbytečně vytáhne peníze z Vaší peněženky). V praxi se však stále s takovými případy setkávám.

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Nemůžeme si dovolit mít hodiny dlouho pryč.

Proto jsem Vám schopen poskytnout servis ve zkráceném termínu – do 48 hodin, i přes víkend. Záleží však vždy na celkovém stavu stroje, pracnosti opravy či na potřebě renovace nebo výroby nových dílů. Přesnou dobu opravy s předpokládanou cenou Vám jsem schopen sdělit nejlépe po předběžné prohlídce.

Co a koho k tomu potřebujete?

Nepotřebuji v podstatě vůbec nic. Pouze oprávněnou osobu na dobu cca 20-30 minut, jež mě doprovodí k hodinám. Na servis i opravu se v naprosté většině případů demontuje pouze samotný stroj. Pouzdro hodin není třeba odvážet a zůstává tedy na místě.

Jaké hodiny jste schopen opravit?

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických. Hodiny pendlové, bicí, kukačky, barometry, hrací strojky, zkrátka vše, co kdy chodilo.
Opravy školních hodin provádím také.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Nemůžete hodiny dovézt či nevíte, jak je poslat?


Nevadí. Pro hodiny mohu přijet osobně. Stejně tak je poté dovezu zpět, zavěsím a zprovozním. A to po celé ČR.Pokud to však stav hodin dovolí, můžete ušetřit za mou cestu (či svůj čas čekáním, než pojedu kolem) a svěřit jejich dopravu ke mně přepravní společnosti nebo České poště, nejlépe formou „Obchodního balíku“.
 
Obchodní balík má mimo doručení do druhého dne tu výhodu, že jej nemusíte balit do papíru a pečetit. Stačí jej pouze přelepit páskou. V ceně obchodního balíku je pojištění do částky 30.000 Kč a lze sjednat i na vyšší.
 
Hodiny však přesto dobře vypodložte polystyrenem, bublinkovou folií či alespoň starými novinami. Pro absolutní klid použijte další větší a vystlanou krabici, do které vložíte tu s hodinami.

Stále si nejste jisti, či máte více dotazů?

Prohlédněte si reference mých klientů, či mě neváhejte kontaktovat. Rovněž nás můžete navštívit v naší prodejně a dílně v Prostějově.

396 komentářů (+přidejte i Váš dotaz)

 1. Skalický Mikuláš Ing.
  Kvě 24, 2022 @ 18:08:51

  Mám hodiny stolové z cca roku1800
  Po generálke si neviem poradiť s nastavenom
  presnosť.Stále idú rýchlo ,kyvadlo je čo najnižšie
  a keď ich nahnem na hociktorú stranu
  idú rovnako.Pred prečistením šli,ale som
  ich musel naťahovať každý deň teraz ka
  ždý druhý.Buďte taký dobrý poraďte.Ďa
  kujem.
  I

 2. Svoboda
  Čer 08, 2022 @ 19:49:05

  Dobrý den, mám dotaz: zdali se opravit staré nástěnné hodiny které jsou přetažené.

 3. Svoboda
  Čer 08, 2022 @ 20:41:15

  Dobrý den, mohou se nechat opravit přetažení staré hodiny

 4. Ing. František POHL
  Čer 14, 2022 @ 11:31:01

  Dobrý den, prosím odpověď zda můžete opravit podlahové třízavažové hodiny, zakoupené cca před 8 lety. Jejich chod je v pořádku, ale zdálo se mi v poslední době, že odbíjejí se zpomaluje a nyní asi po 2-3týdnech se odbíjení hodin porouchalo a vůbec mi hodiny neodbíjí. Máte velmi pěkné webové stránky a tak jsem se dočetl, že i jezdíte také po opravách. Moc prosím o opravu mých hodin. Pokud bude třeba jejich foto tak bych dodatečně poslal. Je to německý stroj a koupil jsem je někde v Čechách asi za 55.000,- Kč. Úplně jsem zajásal, že jsem někoho sehnal k možné opravě či pomoci. František POHL, Bludovská 2, 78701 Šumperk tel: 602547234. Moc a moc děkuji předem za ozvání se mi. S úctou a přáním hezkého dne. Pohl

 5. Alexandr Balog
  Čer 14, 2022 @ 13:54:30

  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda je možné opravyt kapesní hodinky .poškozené sklíčko a ciferník .prosím o předběžnou kalkulaci opravy. Děkuji za odpověď. P BALOG

 6. Šik Jaroslav
  Čer 29, 2022 @ 15:37:16

  Dobrý den ,sháním někoho ,kdo by mi vyčistil a opravil staré kukačky (čtvrtky – křepelka ,celá – kukačka)Hodiny se v poslední době začaly častěji zastavovat a nyní se již rozběhnout nechtějí.Mám je z dědictví po strýci asi 10 let a fungovaly perfektně .Zřejmě budou potřebovat nějakou prohlídku vyčištění ,namazání – nevím.Je mi jich líto ,jsme na ně s manželkou zvyklý a teď nám ten zvuk chybí.
  Bylo by možné se nějak domluvit o opravě ?Děkuji Šik Jsaroslav :sik.fousav@seznam.cz ,tel:732843097

Zanechte dotaz či komentář...