Opravy hodin

Často mi bývají kladeny stejné otázky. Ty nejčastější dotazy jsem se rozhodl doplnit o odpovědi týkající se opravy hodin na příkladu nejčastější opravy starých mechanických či historických hodin. Máte dotaz který tu není? Neváhejte mě kontaktovat.

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Jak dlouho nám hodiny ještě budou sloužit?

To záleží pouze na vás. Starší a zvláště pak staré (starožitné) mechanické hodiny byly vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, zručně a nanejvýš promyšleně – o čemž svědčí skutečnost, že tu s námi jsou přes 100 nebo i 150 roků. Pokud nezanedbáte pravidelný servis, budou sloužit i nadále. Které z hodin jež si dnes koupíte vydrží tak dlouho?

Proč provádět servis, když hodiny fungují dobře řadu roků?

Řadu roků vám fungují proto, že se jedná o velmi kvalitní stroj vyrobený z kvalitních materiálů. Každý mechanický stroj však potřebuje pravidelnou údržbu. Ve svém autě také měníte olej každých 10 až 15 tisíc kilometrů nebo 2x do roka, a při tom běžné osobní vozidlo víc času stojí než jezdí. Vaše hodiny však pracují stále – 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Prostě pořád.

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

K čemu je tedy servis dobrý?

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření. Pravidelná údržba tyto tření, a zvláště pak jejich následky, eliminuje na minimum a tím zajišťuje nesrovnatelně vyšší životnost.

A nestačí, když prostě hodiny něčím přimažeme?

To je to nejhorší co jim můžete udělat. V ložiskách se spolu s prachem z ovzduší usazují i mikroskopické částečky vniklé otěrem součástí a ono „přimazání“ způsobí, že z těchto částic a starého zatuhnutého oleje vytvoříte perfektní brusnou pastu.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

Takže hodiny se předtím musí vyčistit?

Nejen to. Veškeré kluzné součásti se musí pečlivě prohlédnout a pokud vykazují známky poškození nebo opotřebení, musí se opravit, vyměnit nebo renovovat. Potom teprve následuje montáž, seřízení a další kroky.

Jak často je vhodné servis provádět?

Dříve doporučená doba byla pět roků. Zkušenosti z praxe však ukazují, že tato již může být nedostatečná. Vzhledem k různým civilizačním jevům, jako je např. zvýšená kyselost v ovzduší dochází k rychlejšímu vysychání a degeneraci olejů. Má zkušenost je ta, že pravidelný servis by se měl provádět minimálně jedenkrát za čtyři roky.

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Co nás bude servis stát?

Záleží na celkovém stavu stroje a jeho opotřebení. Vždy však vyjde v součtu pravidelný servis podstatně levněji, než náročná oprava poškozeného a zanedbaného stroje.

Provedete servis přímo u nás doma?

Pokud má být servis proveden řádně a pečlivě, je nutno stroj demontovat a servis provést v mé hodinářské dílně. Servis prováděný přímo v místě zákazníka zkrátka není možno kvalitně provést. Takový zásah by se spíše podobal onomu zmiňovanému „přimazání“, jež v konečném důsledku spíše podstatně sníží životnost hodin (a zbytečně vytáhne peníze z Vaší peněženky). V praxi se však stále s takovými případy setkávám.

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Nemůžeme si dovolit mít hodiny dlouho pryč.

Proto jsem Vám schopen poskytnout servis ve zkráceném termínu – do 48 hodin, i přes víkend. Záleží však vždy na celkovém stavu stroje, pracnosti opravy či na potřebě renovace nebo výroby nových dílů. Přesnou dobu opravy s předpokládanou cenou Vám jsem schopen sdělit nejlépe po předběžné prohlídce.

Co a koho k tomu potřebujete?

Nepotřebuji v podstatě vůbec nic. Pouze oprávněnou osobu na dobu cca 20-30 minut, jež mě doprovodí k hodinám. Na servis i opravu se v naprosté většině případů demontuje pouze samotný stroj. Pouzdro hodin není třeba odvážet a zůstává tedy na místě.

Jaké hodiny jste schopen opravit?

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických. Hodiny pendlové, bicí, kukačky, barometry, hrací strojky, zkrátka vše, co kdy chodilo.
Opravy školních hodin provádím také.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Nemůžete hodiny dovézt či nevíte, jak je poslat?


Nevadí. Pro hodiny mohu přijet osobně. Stejně tak je poté dovezu zpět, zavěsím a zprovozním. A to po celé ČR.Pokud to však stav hodin dovolí, můžete ušetřit za mou cestu (či svůj čas čekáním, než pojedu kolem) a svěřit jejich dopravu ke mně přepravní společnosti nebo České poště, nejlépe formou „Obchodního balíku“.
 
Obchodní balík má mimo doručení do druhého dne tu výhodu, že jej nemusíte balit do papíru a pečetit. Stačí jej pouze přelepit páskou. V ceně obchodního balíku je pojištění do částky 30.000 Kč a lze sjednat i na vyšší.
 
Hodiny však přesto dobře vypodložte polystyrenem, bublinkovou folií či alespoň starými novinami. Pro absolutní klid použijte další větší a vystlanou krabici, do které vložíte tu s hodinami.

Stále si nejste jisti, či máte více dotazů?

Prohlédněte si reference mých klientů, či mě neváhejte kontaktovat. Rovněž nás můžete navštívit v naší prodejně a dílně v Prostějově.

371 komentářů (+přidejte i Váš dotaz)

 1. Tenora
  Úno 01, 2018 @ 15:58:31

  Přeji pěkný den
  a omlouvám se za nemístný dotaz: na pendlovky potřebuji sadu kování na dvířka vel. 22 mm: je možné je u Vá si objednat ev. pokud jste prostějovák-vyzvednout přímo mým synem ?
  Děkuji za ochotu i odpověď a jsem s pozdravem Tenora

 2. Jan Vosátka
  Úno 07, 2018 @ 16:13:20

  Dobrý den.
  Mám staré kyvadlové hodiny. Hodiny jdou ale přestaly být. Jste ochotni provést opravu . Děkuji za zprávu.
  Jan Vosátka Duchcov.

 3. Iveta Seipeltova
  Úno 07, 2018 @ 19:13:42

  Zdravím chci se zeptat mam starožitné hodiny přestaly být a seknulo se mi kyvadlo. Je možný tyto hodiny opravit?jsem ale až z Jeseníku.dekuji za odpověď

 4. Martin Křivánek
  Úno 09, 2018 @ 17:34:42

  Dobrý den mám Sovětské hodiny Molnija,nejdou byl jsem u hodináře a ten mi řekl,že je tam špatný setrvačník,byli by jste schopni to opravit a kolik by to cca stálo?Děkuji za odpověd

 5. pavel kučera
  Úno 11, 2018 @ 13:51:14

  Dobrý den , mám staré pendlovky a po přestěhování již nejdou,pojedete někdy do Prahy? Co stojí oprava nechodících hodin cca. snad kompletní 1m vysoké.
  Díky za odpověď. Zdraví kučera

 6. Peter Msinsky
  Úno 24, 2018 @ 09:40:21

  Pokojny den Vam prajem.
  Kipil som si stare hodiny kyvadlove bici a len sa chcem opytat vsimol som si ze su tam styri gongy – tyče, ked mi ich priviezli zavesil sme ich tak odbijalo dvoma potom som ich dal do svojej hali a som ich prenasal tak teraz odbijaju len jeden gong
  ako sa to nastavuje aby odbijali vsetky styri ?
  Dakujem za pomoc ;)

 7. Gustav Medřický
  Bře 01, 2018 @ 12:15:39

  Přeji hezký den, máme doma pendlovky po babičce ( cca100 let), přetrhl se silon. vlákno závaží hodinového stroje, a to při pádu zavadilo o kyvadlo,“přetrhl“ se závěs kyvadla (slabý ocel. plíšek), který je zanýtován na obou stranách do závěsů a jedna strana je pevně spojena se šasím hodin a na druhé straně je na hřídelce zavěšeno kyvadlo.
  Potřebuji tedy vyměnit závěs kyvadla a znovu natočit silonové struny pro obě závaží.
  Jinak „šlapaly“ pendlovky s přesností vteřin.
  Děkuji za zprávu, popř. radu jak vyměnit silon. struny a popř. zaslat, či doporučit, kde
  hledat náhradní ocel. plíšek (péro) na „přetržený“ plíšek. Nemáte ho ?
  Díky za vstřícnost, s úctou G. Medřický Most

 8. Marsalkova Lenka
  Bře 10, 2018 @ 10:59:15

  Mám starožitné kukačky prasklo péro lze ho u Vás sehnat?

 9. Petr Šetek
  Bře 21, 2018 @ 17:23:14

  Dobrý den pane Krčmář
  Je možné sehnat schéma stroje ruských kukaček?
  Děkuji
  Petr Šetek
  Zlatnictví Hodinářství
  Stříbro

 10. Strnadek
  Dub 08, 2018 @ 18:08:07

  Sehnal jsem staré funkční řetízkové závazové kuchyňské nástěnné hodiny jdou celkem přesně ale bijou si jak chtějí myslím že by to spravil malý zásah? Děkuji za radu. Strnadek Plzeň

 11. Monika Řeháková
  Dub 24, 2018 @ 20:20:55

  Dobrý den,
  lze zakoupit nový řetěz na zavěšení závaží pro kyvadlové hodiny? U starého řetězu jsou očka již otevřená.
  Děkuji. M.Řeháková

 12. potřebuji opravit stare nastene hodinkii
  Kvě 24, 2018 @ 15:46:22

  muj tel 777582882 dekuji

 13. Vaclav Hendrych
  Kvě 28, 2018 @ 15:11:38

  Dobry den mam doma dvou zavazove hodiny GB potrebuji vylestit mosazne kyvadlo jak se da kyvadlo od tycky oddelat aniz bych musel vyjmout hodinovy stroj dekuji za odpoved hendrych

 14. Ladislav Vališ
  Kvě 28, 2018 @ 18:54:51

  Dobrý den
  mám sloupkové(hranaté sloupky)hodiny cca 70cm výšky ale chybí mi kyvadlo,dá se dle něčeho zjistit,jak asi velký disk(řezaný či slunce)na nich mohl být?
  Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne
  Ladislav Vališ

 15. Marie Slaninová
  Čer 18, 2018 @ 07:07:45

  Dobrý den, prosím Vás máme dvoje hodiny jedny bijí půl a celou, ale hodně se zpožďuji a druhé hodiny, které bijí čtvrť hodiny, ale utrhla jsem u nich nit se závažím, ale předtím taky vždy šly pouze půl hodiny a zastavily se. Jsem z Moravské Třebové.
  Prosím dejte vědět zdali byste si pro ně přijel a opravil je.
  hezký den Slaninová

 16. Fabián
  Čvc 01, 2018 @ 10:20:28

  Dobrý den pane Krčmář,potřebuji nasadit nové sklo do rámečku sloupkových hodin.Je na to prosím nějaký postup, finta jak to provést , aby sklo neprasklo ale zároveň v rámečku drželo? (má mít sklo nějaký přesah ?)
  děkuji zavaši odpověď

 17. VicenteBiggie
  Čvc 06, 2018 @ 03:59:01

  Hi webmaster, i’ve been reading your site for
  some time and I really like coming back here. I can see that
  you probably don’t make money on your website.
  I know one interesting method of earning money, I think you will like it.
  Search google for: dracko’s tricks

 18. Milan Šípek
  Čvc 31, 2018 @ 09:41:12

  Dobrý den, u starých pendlovek, které jinak jdou perfektně, došlo k závadě, že bijí v celou hodinu vždy o úder více než je ukazují hodin. Tj. v 6 hod bijí 7x, ve 12 hod. bijí 1x. Dá se to nějak nekomplikovaně opravit? Díky za info.

 19. hogl walter
  Srp 13, 2018 @ 15:57:37

  dobry den mam starsi nastene kyvadlove hodiny prasklo pero poslal bych strojek postou a udelalo by se co je treba dekuji za odpoved

 20. Miluše Čeňková
  Srp 19, 2018 @ 10:31:08

  Dobrý den, mám na chalupě staré kyvadlové hodiny, které jdou, ale uvolnily se ručičky, takže vlastně nedrží v poloze kde by měly. Protáčí se.Chalupu mám v Českém Jiřetíně, okres Most, tedy dost daleko od vás. Máte nějakou radu, jak bych mohla hodiny opravit, protože asi i vzhledem k cestě k vám nebo obráceně by se oprava dost prodražila.
  Děkuji. Čeňková

 21. Aleš
  Zář 08, 2018 @ 09:19:17

  Dobrý den, mám dotaz. Koupil jsem si staré kyvadlové hodiny, které v půli odbíjí jednou a v celou dle toho kolik je hodin. Na ciferníku jsou dve dírky nebo jak to nazvat, které jsem natáhl pomocí klíče. Chtěl bych se zeptat jestli to odbíjení jde nějakým způsobem od 22:00 hod. do 06:00 hod. vypnout. Moc děkuji za odpověď

 22. Naďa
  Zář 24, 2018 @ 16:59:05

  Dobrý den, máme staré pendlovky čtvrtky, které bijí vždy o 2 údery „hodin“ méně než ukazují. Před 14 dny jsme je přivezli z opravy, jedno natažení odbíjely správně a po dalším vytažení závaží se závada zase opakuje. Prosím o radu, jestli to můžeme nějak opravit doma? Děkuji.

 23. Pavlína Lapková
  Říj 17, 2018 @ 09:56:47

  Dobrý den,mám dotaz ohledně nástěnných hodin Kienzle. Mají odbíjení v půl a v celou,bez závaží,jen zvoneček,to je v pořádku. Ale poměrně dost se předcházejí. Za noc cca o 15 minut. Je možné je nějakým způsobem seřídit? Nebo musí k odborníkovi?
  Děkuji,s pozdravem P.Lapková

 24. Eva Thimová
  Říj 30, 2018 @ 08:28:46

  Dobrý den ,chtěla bych si koupit v bazaru staré nástěné bici hodiny,ale nevim jaka je tolerance zpoždění během dvou natažení. Vím ,že staré hodiny nepujdou přesně ,ale byl by jste moc hodný kdyby jste mi poradil co se dá tolerovat ,abych nekoupila špatně. Děkuji přeji hezký den

 25. crkal zdeněk
  Lis 29, 2018 @ 12:08:07

  pendlovky, závažové, jdou 10min. pak kyv zpomaluje až do zastavení. stroj je vyčištěný, v převodu nejde nic ztuha; bicí systém to nebrzdí. Můžete dát typ „kam šáhnout“ ?

 26. Ivan P
  Led 10, 2019 @ 11:12:33

  Dobrý den,
  předem děkuji za odpověď.
  Máme doma po babičce kyvadlové hodiny – pendlovky.
  Jsou na dvě závaží a odbíjejí celé hodiny a půl.
  Jednou se nám stalo že jsme je zapomněli zastavit a když jsem se vrátili z dovolené
  byli obě závaží „na dně“ skřínky – t.j. dojeli a hodiny se zastavili.
  Hodiny jsem natáhl (závaží nahoru) a pustil.
  Odbíjení však bylo rozhozené, neodpovídalo času na cíferníku. Třeba ve dvě odbili 6 krát.
  Po dalším pokusu něco nastavit, hodiny v celou začly odbíjet a odbíjet – pořád odbíjeli.
  Tohle jsem řešil, odvozem hodin k hodináři a opravou.
  Hodiny zase bezchybně fungovali několik let.
  Nicméně máme zase stejnou situaci – o víkendu jsem byl pryč a po návratu vidím hodiny stojí a obě závaží jsou na dně.
  Ukazují čas 8:45, a možná ještě odbili půl (pokud bylo závaží odbíjení ješte ve vzduchu). To není jsité.
  Pravděpodobně „odbíjecí“ závaží (pravé) dojelo dolů jako první a po něm závaží strojku.
  Hodiny by asi neodbíjeli kdyby nejel časový strojek.
  Můj dotaz zní – jak správně znovu pustit hodiny, aby nebyli rozhozeny jak předtím ?
  Pokud budou fungovat ale odbíjení nebude sladěno s časem na cíferníku – jak tohle seřídit?
  Ivan P., Brno

 27. Sobotka
  Led 10, 2019 @ 11:56:30

  Mám starožitné sloupkové hodiny i s hracím strojkem. Hodiny funkční ač nepřesné, nespínají hrací stroj. Potřeboval bych opravu a nastavení. Jsem na správné adrese ?

 28. Ilona jiřikova
  Bře 10, 2019 @ 08:10:36

  Dobry den,
  Mám kuchyňské hodiny po babičce, ktere se natahuji klíčkem. Jde vyměnit strojek na baterku?

 29. Zdeněk Dohnal
  Bře 17, 2019 @ 19:13:33

  Pane Krčmář mám dotaz, vlastním mechanické holubářské hodiny, při kontrole došlo neodborné manipulaci a došlo k poškození základní části hodin- tkz. kroku. Jedná se o výrobce STB Made in Swiss. Myslíte, že by jste byl schopen tuto součástku opravit.

 30. Pavel
  Bře 28, 2019 @ 20:57:55

  Dobrý den, mám pendlovky GB.Jdou, ale aby měly pravidelný chod, musí být zavěšeny vychýlené z vertikální polohy. Prosím o radu, jak je mám seřídit, aby visely svisle a přitom si zachovaly rovnoměrný chod.
  děkuji
  s pozdravem Pavel

Zanechte dotaz či komentář...