Opravy hodin

Často mi bývají kladeny stejné otázky. Ty nejčastější dotazy jsem se rozhodl doplnit o odpovědi týkající se opravy hodin na příkladu nejčastější opravy starých mechanických či historických hodin. Máte dotaz který tu není? Neváhejte mě kontaktovat.

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Strojek ze zlatých kapesních dvouplášťových hodinek

Jak dlouho nám hodiny ještě budou sloužit?

To záleží pouze na vás. Starší a zvláště pak staré (starožitné) mechanické hodiny byly vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, zručně a nanejvýš promyšleně – o čemž svědčí skutečnost, že tu s námi jsou přes 100 nebo i 150 roků. Pokud nezanedbáte pravidelný servis, budou sloužit i nadále. Které z hodin jež si dnes koupíte vydrží tak dlouho?

Proč provádět servis, když hodiny fungují dobře řadu roků?

Řadu roků vám fungují proto, že se jedná o velmi kvalitní stroj vyrobený z kvalitních materiálů. Každý mechanický stroj však potřebuje pravidelnou údržbu. Ve svém autě také měníte olej každých 10 až 15 tisíc kilometrů nebo 2x do roka, a při tom běžné osobní vozidlo víc času stojí než jezdí. Vaše hodiny však pracují stále – 24 hodin denně, 365 dnů v roce. Prostě pořád.

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

Každý mechanický stroj potřebuje pravidelnou údržbu

K čemu je tedy servis dobrý?

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření. Pravidelná údržba tyto tření, a zvláště pak jejich následky, eliminuje na minimum a tím zajišťuje nesrovnatelně vyšší životnost.

A nestačí, když prostě hodiny něčím přimažeme?

To je to nejhorší co jim můžete udělat. V ložiskách se spolu s prachem z ovzduší usazují i mikroskopické částečky vniklé otěrem součástí a ono „přimazání“ způsobí, že z těchto částic a starého zatuhnutého oleje vytvoříte perfektní brusnou pastu.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

U každého mechanického stroje dochází mimo jiné k různým druhům tření.

Takže hodiny se předtím musí vyčistit?

Nejen to. Veškeré kluzné součásti se musí pečlivě prohlédnout a pokud vykazují známky poškození nebo opotřebení, musí se opravit, vyměnit nebo renovovat. Potom teprve následuje montáž, seřízení a další kroky.

Jak často je vhodné servis provádět?

Dříve doporučená doba byla pět roků. Zkušenosti z praxe však ukazují, že tato již může být nedostatečná. Vzhledem k různým civilizačním jevům, jako je např. zvýšená kyselost v ovzduší dochází k rychlejšímu vysychání a degeneraci olejů. Má zkušenost je ta, že pravidelný servis by se měl provádět minimálně jedenkrát za čtyři roky.

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Pravidelný servis vyjde podstatně levněji, než náročná oprava

Co nás bude servis stát?

Záleží na celkovém stavu stroje a jeho opotřebení. Vždy však vyjde v součtu pravidelný servis podstatně levněji, než náročná oprava poškozeného a zanedbaného stroje.

Provedete servis přímo u nás doma?

Pokud má být servis proveden řádně a pečlivě, je nutno stroj demontovat a servis provést v mé hodinářské dílně. Servis prováděný přímo v místě zákazníka zkrátka není možno kvalitně provést. Takový zásah by se spíše podobal onomu zmiňovanému „přimazání“, jež v konečném důsledku spíše podstatně sníží životnost hodin (a zbytečně vytáhne peníze z Vaší peněženky). V praxi se však stále s takovými případy setkávám.

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Hodiny opravíme ve zkráceném termínu i přes víkend

Nemůžeme si dovolit mít hodiny dlouho pryč.

Proto jsem Vám schopen poskytnout servis ve zkráceném termínu – do 48 hodin, i přes víkend. Záleží však vždy na celkovém stavu stroje, pracnosti opravy či na potřebě renovace nebo výroby nových dílů. Přesnou dobu opravy s předpokládanou cenou Vám jsem schopen sdělit nejlépe po předběžné prohlídce.

Co a koho k tomu potřebujete?

Nepotřebuji v podstatě vůbec nic. Pouze oprávněnou osobu na dobu cca 20-30 minut, jež mě doprovodí k hodinám. Na servis i opravu se v naprosté většině případů demontuje pouze samotný stroj. Pouzdro hodin není třeba odvážet a zůstává tedy na místě.

Jaké hodiny jste schopen opravit?

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických. Hodiny pendlové, bicí, kukačky, barometry, hrací strojky, zkrátka vše, co kdy chodilo.
Opravy školních hodin provádím také.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Opravuji všechny typy a druhy hodin mechanických, elektrických i elektronických.

Nemůžete hodiny dovézt či nevíte, jak je poslat?


Nevadí. Pro hodiny mohu přijet osobně. Stejně tak je poté dovezu zpět, zavěsím a zprovozním. A to po celé ČR.Pokud to však stav hodin dovolí, můžete ušetřit za mou cestu (či svůj čas čekáním, než pojedu kolem) a svěřit jejich dopravu ke mně přepravní společnosti nebo České poště, nejlépe formou „Obchodního balíku“.
 
Obchodní balík má mimo doručení do druhého dne tu výhodu, že jej nemusíte balit do papíru a pečetit. Stačí jej pouze přelepit páskou. V ceně obchodního balíku je pojištění do částky 30.000 Kč a lze sjednat i na vyšší.
 
Hodiny však přesto dobře vypodložte polystyrenem, bublinkovou folií či alespoň starými novinami. Pro absolutní klid použijte další větší a vystlanou krabici, do které vložíte tu s hodinami.

Stále si nejste jisti, či máte více dotazů?

Prohlédněte si reference mých klientů, či mě neváhejte kontaktovat. Rovněž nás můžete navštívit v naší prodejně a dílně v Prostějově.

358 komentářů (+přidejte i Váš dotaz)

 1. Martin Špicl
  Led 31, 2017 @ 20:26:49

  Dobrý den,
  měl bych prosbu o radu ohledně kyvadlových hodin. Po nastavení nějaký čas odbíjejí správně v celou počet hodin a v půl jen jednou, ale po čase začnou odbíjet buďto o 2 více nebo méně. Co se s tím dá dělat? Děkuji

 2. Karel Németh
  Úno 07, 2017 @ 14:26:47

  Dobrý den, mám starší nástěné bicí sovětské hodiny Jantar a poslední dobou po natažení se zastavují, tak jim musím vždy pomáhat a to i několikrát denně, ale po jednom dvou dnech se opět rozejdou a pak již jdou v pořádku. Ptal jsem se u nás v Ostravě v hodinářství, doporučili mi servis, ale cena 2500 Kč se mi zdá moc, když cena hodin nebyla ani 1000 Kč. Je cena adekvátní, nebo to vyjde u Vás levněji? Děkuji za odpověď s pozdravem Karel Németh.

 3. Kušnír
  Úno 15, 2017 @ 14:06:34

  Dobrý deň,
  vlastním kukučky ruskej výroby zn.Malčik lenže neodbíjajú na pol len celú a tak odbíjajú napr. o 1.00 1x , 2.00 1x, 3.00 2x, 4.00 1x, 5.00 3x, 6.00 1x atď…neviete poradiť čo s tým? Ďakujem.

 4. Bukovská J.
  Dub 26, 2017 @ 09:55:12

  Dobrý den,
  u starých hodin mi vnouče zlomilo klíček k otvírání dvířek. Můžete vyrobit nový nebo opravit starý, příp. poradit, kam se mám obrátit?
  Děkuji.

 5. Bukovská J.
  Dub 26, 2017 @ 10:02:37

  Omlouvám se, výše napsaný e-mail byl špatně, tento je už OK.

 6. Otakar Přichystal
  Dub 28, 2017 @ 18:22:33

  Dobrý den P.Krčmář chci se zeptat prosim jestli by jste mi nespravyl prosim starý budik po pra Dedeckovy u nás v Ostravě mi ho nechcou spravit,jen mi rekli ze se toho bpji starou vec opravit.Nasel jsem si Vás a pri jste nejlepší tak jsem se obrátil na Vas je to pamatka a chci aby krásne sel a pripominal meho dedecka.jesti je mozne k Vam budicek zaslat na opravu.Předem moc děkuji Přichystal

 7. Lubomír Grossmann
  Dub 29, 2017 @ 12:03:50

  Dobrý den.
  Asi před 15 cti lety jsem koupil kyvadlové hodiny -Polaris,10 let šly bez chyby,pak jsme se přestěhovali a po zavěšení a natažení už nešly…Podotýkám ,že se jim při stěhování nic nestalo. Dal jsem je do opravy,zaplatil jsem 1000 kč,pověsil a zase nešly.. Odnesl jsem je zpět do opravny a asi po dvou měsících jsem si je přinesl domů. Šly asi jeden rok,někdy jsem jim po natažení musel pomoct rozhýbat kyvadlo,no a teď už zase nejdou,po natažení se prostě nepodařilo jim ani pomoct.. Můžete mi prosím poradit?
  Děkuji a přeji hezký den.
  Lubomír Grossmann.

 8. Anna Bajnárková
  Dub 30, 2017 @ 12:19:10

  Dobrý den, pane Krčmáři, zdědila jsem po prarodičích staré nástěnné dřevěné hodiny z přelomu 18.- 19. století. Bohužel můj tchán, veskrze „praktický“ člověk původní hodinový strojek, ciferník i závaží nahradil novým na baterii. Starý bez uvážení vyhodil. Takže mi zůstala vlastně jen krásná skříňka , kterou je třeba zrenovovat. A pokud je to možné dokoupit s Vaší pomocí a radou celý hodinový strojek, takový jaký do nich náleží. Prosím Vás proto touto cestou o pomoc, mohla bych se skříňkou k Vám dojet nebo poslat fotografii. Záleží na Vás. Hodiny pro mne mají citovou hodnotu, jsou po prarodičích a ráda bych je uvedla do krásného funkčního stavu. Děkuji za odpověď a přeji hezký den Anna Bajnárková

 9. Václav Hronek
  Kvě 05, 2017 @ 09:41:17

  Dá se doma nějak seřídit rozhozené bití u velkých stojacích hodin se dvěma závažími, kyvadlem a šňůrkou, po jejímž zatažení se opakuje poslední bití? Bijí celé hodiny a půl, při posledním natahování a nařizování to milá žena nějak rozhodila.
  Děkuji
  S pozdravem Václav Hronek, Praha

 10. Jiří Jiřík
  Kvě 08, 2017 @ 19:27:54

  Dobrý den, mám starší hodiny emes germany, natáhnout jdou, akorát se mi zastavuje po chvíli zastavuje kyvadlo, kyvadlo je zavěšeno na 2 ohebných plíškách ty jsou v pořádku, je ještě nějak jinak zajištěný pohyb kyvadla z hodin ? Díky za odpověď s pozdravem Jiřík.

 11. Ladislav Jouda
  Kvě 09, 2017 @ 14:20:59

  Dobrý den, v r. 1996 jsem na tržnici v Brně koupil elektronické nástěnné hodiny s kyvadlem. Kyvadlo poháněla 1,5V baterie přes oscilátor s cívkou. U cívky upadl prostřední drát, protože byla špatně nalepena na desku. Dá se někde sehnat samotná cívka nebo kompletní destička s cívkou? Moc děkuji za odpověď. Laďa J.

 12. Jiří Flossmann
  Kvě 10, 2017 @ 12:24:28

  Dobrý den,
  mám zlaté starožitné kapesní tříplášťové hodinky zn. Chablonen se strženým závěsem víčka, tím pádem je i problém s otvíráním. Hodinky jsou jinak ve velmi dobrém stavu a rád bych je používal. Byla by tato oprava u Vás možná? Pokud ano, byl bych velmi rád, je to dárek od manželky.
  Děkuji předem za odpověď, s přáním hezkého dne Jiří Flossmann.

 13. Aneta Žáková
  Kvě 15, 2017 @ 16:20:27

  Našla jsem na půdě velice staré krbové hodiny, dřevo již bylo úplně plesnivé a vše se rozpadlo, ale podařilo se mi zachránit strojek. Chci se tedy zeptat, zda by se Vám k nečemu nehodil..? Aby mi tu jen tak neležel. Funguje, myslím, až moc dobře. Jen nemá do čeho bít :(

  S přáním krásného dne,
  Žáková Aneta

 14. Horáčková Bronislava
  Kvě 21, 2017 @ 23:01:22

  Přeji dobrý večer. Mám dotaz, dostala jsem stolní ročky vysoké cca 40 cm bez šturclu.
  Nejdou. Navíc ani nevím na kterou stranu se otáčí klíčem. Opravujete je? Dále bych potřebovala opravit nástěnné kyvadlové hodiny. Jsou natažené a nejdou. Měla jsem je v opravě a tam mi bylo sděleno, že jim nic není, jen prý potřebovaly vyčistit. Hodiny nejdou. Děkuji za odpověď. Zdravím Horáčková

 15. Daniel
  Čer 06, 2017 @ 11:39:23

  Mame kukuckove hodiny Nemeckeho typu.45 rokov nam fungovali bez problemov.V sucasnej dobe je s nimi problem Ked su natiahnute (zavazia v hornej polohe) a suchneme do kivadielka tak nam malu chvilku idu a zastanu.Je to skvost nasho interieru,su rucne vyrezavane a nechceli by sme da ich vzdat.Pravdepodobne v pohiblivych castiach mohlo dojst k opotrebovaniu.
  Mal by som na Vas otazku: ci je mozna oprava alebo vymena celeho mechanizmudalej co by nas stala oprava i v pripade noveho mechanizmu.
  S pozdravom Daniel.

 16. Roman Habásko
  Čer 09, 2017 @ 14:18:21

  Dobrý den, obracím se na vás s žádostí o opravu kapesních hodinek Ancre 15 Joyaux. Kdysi je můj děd ztratil při opravě střechy našeho domku a nyní při rekonstrukci jsem je nalezl v suti. Bohužel jim chybí sklíčko a ručičky na ciferníku. Nevím jak je na tom strojek, ale určitě bude potřebovat kompletní vyčistění a kontrolu. Je vůbec reálné uvést hodinky do stavu plné funkčnosti? Natahují se klíčkem, který samozřejmě k dispozici nemám. Foto hodinek a strojku mohu zaslat.
  Děkuji za váš drahocenný čas, Roman Habásko

 17. Lucie Rysová
  Čvc 15, 2017 @ 19:41:17

  Dobrý den,
  mám doma staré mechanické natahovací hodiny (porcelánové), které jdou pouze, když leží. Pokud je zvednu a zavěsím na zeď, přestanou jít, jakmile je položím, zase se rozejdou. Myslíte, že by byla oprava možná a kolik by orientačně tak stála? Popřípadě jestli máte nějakou radu ohledně domácí opravy, pokud je to něco jedoduššího, budu moc ráda.
  Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
  S pozdravem
  Lucie Rysová

 18. Ján Lošonský
  Srp 11, 2017 @ 16:48:43

  Dobrý deň mám hodiny elektronické Tempus fugit a tieto maju elektronický pendl,ktorý prestal fungovat.Elektronicke zariadenie som vybral a snažil som sa to niekde v hodinárstve zakúpit to nieje k dostániu. Možno je tam nejaký spoj prerušený a preto to nefunguje.Mám záujem si zakúpit toto elektronick ovládanie pendla alebo poškodné zariadenie Vám poslat na opravu. Som zo Slovenská a to zo Senca a neni možné aby ste to prišli vymneit. Za odpoved Vám vopred ďakujem Lošonský

 19. Václav Kropík
  Srp 16, 2017 @ 15:42:05

  Pane Krčmář,
  byl byste ochoten zabývat se hodinkami dovezenými z Egypta, tedy „replikami“ (Rolex).
  Mám dvoje; po několika letech absolutní spolehlivosti se jedny zastavují a druhé jdou jen když jsou otočeny ciferníkem dolu.
  Děkuji předem za Vaše vyjádření.
  S pozdravem a přáním hezkého dne
  Václav Kropík
  České Budějovice

 20. Ing. Miloš Krejší
  Srp 16, 2017 @ 16:17:00

  Dobrý den,
  mám po dědovi staré kapesní hodinky “ Pravé železniční hodiny ! Rozkopf.
  Měl jse je u hodináře strnada v Brně , ale pravil že není v pořádku „nepokojové kolo“ a že náhradní nemá.
  Proto bych se chtěl zdořile zeptat zda byste provedl opravu ( je taky zlomená natahovací oska a možná i něco jiného).
  Případně bych zaplatil i výrobu nového kola, to víte je to takové mé rodínné stříbro.
  Děkuji za Vaši informaci
  Miloš krejčí
  BRNO
  milos_krejcí@email.cz
  603503744

 21. Ing. Petr Štrěpánek
  Srp 17, 2017 @ 13:53:55

  Dobrý den
  mám podobný dotaz jako je předchozí – na možnost opravy kapesních hodinek System Roskopf Patent. Nejsou nijak porouchány, po natažení běžně šly – byť už ne příliš přesně. Od jisté doby však většinou jdou jen položeny na sklo, ne ve svislé poloze, i když někdy jdou zcela normálně. Podle hodináře v Olomouci jde o běžné opotřebení (ložiska, …), možná nečistotu ve strojku. Je možno je ještě opravit?
  Předem děkuji za odpověď.
  Petr Štěpánek
  Olomouc

 22. Pavlíková Dagmar
  Srp 21, 2017 @ 09:31:22

  Dobrý den. Mám kyvadlové hodiny, několik let nejdou. Chybí také řetízek k závaží. Byla bych ráda kdyby jste je zprovoznil. Jaká by byla vaše cena, kdyby oprava byla opravdu náročná. Děkuji Pavliková

 23. Vladimír Kuna
  Zář 10, 2017 @ 16:52:12

  Dobrý den. Vlastníme hodiny pendlovky které odbíjejí celou hodinu a půl hodinu. Ale najednou se odbíjení pokazilo. V celou hodinu třeba v patnáct hodin odbijí i čtyřicetkrát a v půl to samé. Poradíte prosím jak začít s nastavením? Jinak chod hodin je velice pěkný a pravidelný. Děkuji.

 24. Iva Kostková
  Říj 25, 2017 @ 21:09:05

  Dobrý den, pane Krčmáři, mám bicí nástěnné hodiny pendlovky, bijí půl 1x a celou hodinu, jsou od Fr. Vozdeckého z Brna, máme je v rodině už 3. generaci. Hodiny byly opraveny před13 lety a jak jsem je nyní přetáčela zpět, asi jsem byla moc rychlá, nyní jdou jen chvíli a netikají, zastaví se. V Ostravě bych na opravu čekala několik měsíců. Mohu se na Vás obrátit? Klidně je i přivezu, i když to mám k vám dost daleko. Jak dlouho by asi oprava trvala? Na ceně mi nesejde. Bez jejich tikotu je doma smutno. Děkuji za odpověď. Kostková, Ostrava.

 25. Jozef Pajonk
  Říj 31, 2017 @ 09:04:51

  Dobrý den.
  Dostal jsem staré stříbrné kapesní hodinky se šnekovým, řetízkovým vyrovnávačem tahu. Řetízek není přetržený, má na konci i háček, ale je odpojený od pérovníku.
  Mohu Vám hodinky zaslat na vyčištění a opravu?
  Děkuji Pajonk.

 26. Dominik Minář
  Lis 24, 2017 @ 13:25:54

  Dobrý den,
  mám doma bicí hodiny, ale ta tyčka do které hodiny bijí je nějaký drát který drnčí, nezvoní – nezní. Mohl by jste mi napsat z jakého materiálu se tyto tyče vyrábí? Popřípadě kde mám tento materiál sehnat ?
  Děkuji
  Dominik

 27. Stanislav Kůs
  Pro 11, 2017 @ 20:29:41

  Mam hodiny Kienzle celesta gong DRGM. Závažové. Řetězy se neudrží trvale na ozubených kolech, propadávají. Jaký řetěz je ten správný , rozměrově ? Dají se sehnat a vyměnit případně ozubená kola ? Jak poznám , že jsou kola špatná, nebo stačí jen vyměnit řetěz. Ten co tam nyní je, má průměr drátu 1,8 mm. Kásné hodiny , jen nejdou… děkuji za jakýkoli tip kde něco sehnat.

 28. Přikryl
  Pro 24, 2017 @ 21:28:20

  Dobrý večer,mám dámské náramkové hodinky Chronometre Frenca,Švýcarsko.Je zlomený spodní čep setrvačky.Podle mého názoru jsou z meziválečného období.Lze setrvačku opravit a jaká by byla předběžně cena?
  Díky za info.

 29. Ladislav Bartoš
  Pro 27, 2017 @ 19:54:09

  Dobrý den, prosím sdělte mi kde koupit náhradní díly na hodinky a hodiny, jak opravit drátěné ozubené kolo, ozubený pérový bubínek, ozubené krokové kolo, nepohybuje se mi velká rafika a hodiny pendlovky se zastavují, nebije půlový čas, co mám dělat, jak opravit nebo koupit jakékoliv díly, ještě proč se hodiny po natažení nedají na kyvadle seřídit a mění se během natažení zrychlení nebo zpoždění, kde je možné sehnat literaturu poruch a jejich oprav nebo poradit, v Brně nemůžu nikde uspět a opravovat to chci provést sám. Děkuji předem za jakoukoliv radu, nebo prodej dílů a podobně. Zdraví Vás Bartoš.

 30. Fabián
  Led 07, 2018 @ 20:40:17

  Dobrý večer, mám sloupkové hodiny ale pod hlavami sloupku mám neůplné rozlámané alabastrové čtverečky-podložky.Kde by šly prosím vyrobit,sehnat,koupit? Děkuji za info.
  Ať se daří.

Zanechte dotaz či komentář...